Mexiko – shrnutí

      |   

Mexiko je obrovská země. Procestovat celou by zabralo klidně rok. My zvolili cestu z Mexico City na Yucatán a zpět. I tak se jedná o hodně dlouhé vzdálenosti, díky kterým jsme se rozhodli změnit plány a z Yucatánu zpět do Mexico City vzít letadlo.  Ušetřili jsme tak spoustu hodin. Je lepší to ale takto plánovat od začátku.

Video z Mexika

Tady je trocha oddychu mezi čtením a sestřih naší cesty – trocha motivace se vždycky hodí ;).

Mexico City

Tohle super obří město je v nadmořské výšce více než 2000 m. n. m. a tak počítejte s nižšími teplotami obzvláště v zimě. O Mexico City a o Mexiku vůbec se mluví jako o zemi s velmi vysokou kriminalitou. My jsme se s ničím podobným nesetkali. Naopak nám centrum Mexico City připadalo velmi bezpečné a pohodové a to i po setmění.  Při příjezdu je pro našince velký nezvyk vidět na ulici doslova stovky policistů a blikajících majáků. Působí to hrozně nebezpečně. Nicméně si na to brzy zvyknete a zvyknete si i na policisty a ochranky v ulicích s kulomety a brokovnicemi. Velké zbraně jsou tu na denním normálu.

Transport v Mexico City

Metro

Metro parádní transportní prostředek a vyplatí se jej používat. Hromadná doprava je v Mexico City velmi levná. Metro stojí jen 5 pesos za vstup (je jedno jak daleko jedete i jak dlouhou dobu v metru strávíte). Vozy metra jezdí do zastávek snad každé 2 minuty a i přesto je vždy půl nástupiště plné.

Trolejbusy a autobusy

Troleje a autobusy jezdí v pravidelných intervalech po velmi krátkých intervalech. Platí se u řidiče a musíte mít drobné. Cena je tuším 4 pesa. Autobusy nejsou tak rychlé jako metro, někdy mají ale výhodu v tom, že nepotřebujete přestup nebo jezdí i tam, kde metro není.

Taxíky

Z taxi jsme měli na začátku v Mexico City největší strach. Opět nebyl žádný problém. Počítejte s tím, že za taxím z letiště se prohnete (asi 350 pesos). Podle denní doby a v závislosti na dobu strávenou v letadle se to ale vyplatí. Z letiště jezdí myslím i metro. My jeli vždy taxíkem. Používali jsme firmu Yellow Cab, která se prezentuje jako bezpečné taxi. Lístky na taxi koupíte u stánku přímo na letišti. U jednoho stánku prodávají lístky na všechny taxíky. Dostanete 3 kupóny. Jeden dáte naháněčovi před letištěm, který vám obstará konkrétní auto, druhej dáte řidiči a třetí si necháte. Tímhle způsobem se snaží udržet bezpečnost. Řidiči žádné peníze neplatíte! Zpět na letiště jsme si nechávali zavolat taxím od hostelu. Běžně je to neoznačené auto symbolem taxi – asi si přivydělávají. Cena je mnohem nižší. Domluvte se ale na ceně s recepčním a pak ještě jednou přímo s řidičem před recepčním. Hotely mají nasmlouvané ceny pro své zákazníky. Nám se ale i tak stalo, že po nás řidič chtěl na letišti víc. Poslali jsme ho někam. Výslovně nám totiž předtím cenu před recepčním odsouhlasil. Nebylo to příjemné, ale stáli jsme si za svým a nakonec to uznal.

 

Autobusy v Mexiku

1.třída

Po Mexiku jsme cestovali autobusy. Mexičané mají dobře propracovanou autobusovou síť. Připravte se ale na to, že autobusy první třídy nejsou příliš levné. Ceny odpovídají přibližně průměru v Evropě. Na dlouhé cesty se vyplatí si zarezervovat první třídu. Jedná se o autobusy společnosti ADO, která provozuje i autobusové terminály. První třídu mají rozlišenou ještě na 4 kategorie. My volili tu nejnižší – nejlevnější. Je to lehce větší komfort než v ČR. Nejvyší třída ADO GL – tam už si ustelete a hezky se vyspíte. http://www.ado.com.mx/ Třídě odpovídá i cena, která se pohybuje v tisících pesos na delších trasách. Nejnižší třída – Mexico City – Tuxtla Gutierez (12 hodin jízdy) je od nějakých 1200 pesos s OCC a 1700 pesos ve třídě GL.  U všech tříd si dávejte pozor na klimatizaci. I když je venku přes třicet, autobus často chladí až na 16°C. V tomhle jsou to blázni, takže dovnitř svetr nebo bundu a hodí se I šátek a kšiltovka.

2.třída

Na kratší vzdálenosti jsme používali autobusy druhé třídy – první všude nejezdí. Většinou se nedá zarezervovat místenka. Lístek koupíte na terminálu nebo u řidiče. Když má autobusák v autobuse místo, tak Vám zastaví kdekoliv po cestě, když si na něj mávnete. Časy odjezdů a příjezdů moc neplatí. Na autobusáku se můžete zeptat. Šéfik si zavolá na předchozí nádraží, zjistí, jestli autobus už projel a podle toho to odhadne. Když stojíte na silnici, tak nevíte. Prostě musíte čekat a doufat, že se vlezete. Stane se Vám, že klidně 2 hodiny v autobuse prostojíte v uličce. Ne vždycky. 2. třída je v pohodě. Často vám stejně nic jiného nezbyde. Opět pozor na klimatizaci!

Letenky po Mexiku

Po Mexiku lítá nízkonákladovka Volaris http://www.volaris.com/ . Máme ji ověřenou, funguje. Jsou to teda hrozný spameři a pořád člověka burcujou, ať si něco dokoupí, udělá online check-in nebo ce nedoplatí, ale je to v pohodě. Nic navíc oproti základní ceně jsme neplatili a vzhledem k tomu, že se nám online check-in nepodařilo udělat přes telefon ani přes hotelový PC, tak jsme se check-inovali až na místě – v pohodě a zadarmo. Cena letenky asi 1200 pesos z Cancúnu do Mexico City – levnější než bus.

Zajímavá místa v Mexiku

Všechna zajímavá místa neznáme, ale můžete se podívat na naši trasu viz čáry na mapě. Pak tam jsou vyznačena místa, která stojí zato, ale my jsme je na naší cestě nakonec díky změně plánu nezvládli.

mapa

 

Pyramidy v Mexiku

Je to nádhera, co dodat. V Mexiku jsou jedny z nejzajímavějších a nejkrásnějších pyramid světa. Na některé si dokonce můžete vylézt. Když ale objedete více vykopávek, zjistíte, že vám pyramidy lehce zevšedněli. Jde dost těžko říct, které pyramidy jsou nejhezčí. Každé jsou jiné a hezké svým způsobem. Někde k nim máte dokonce leguány jako přídavek. Nám se asi nejvíc líbil areál Uxmal. U většiny profláklých míst se vyplatí jít brzy ráno na otvíračku a opravdu si to užijete.

Pláže v Mexiku – Karibik

Nejvíc času jsme strávili v Tulumu. Rozhodně stojí zato se jít podívat do areálu vykopávek a vykoupat se na místní pláži pod pyramidama – to jinde nezažijete. Abyste se dostali na tuhle věhlasnou pláž, musíte zaplatit vstupné do areálu. Jiný přístup tam není.  Tulum má krásné pláže. O 40 km severněji navštivte Akumal a zaplavejte si na veřejné pláži se želvama. Oproti předpokladu se nám hodně líbila pláž v Cancúnu. Původně jsme tam ani nechtěli. O Cancúnu nikdo neřekne nic moc hezkého. Ze zvědavosti jsme si zajeli na pláž v hotelové zóně a byla to pecka. Byla to jedna z nejhezčích vod, co jsem kdy viděl. Totálně azurová voda, obrovský vlny a překvapivě ani v největší sezóně tam nebylo moc lidí.

Cenoty – Mexiko

Cenoty jsou kapitola sama o sobě. Koupat se v krasové jeskyni v průzračné vodě 10 metrů pod zemí jen tak někde nezažijete. Ceny jsou rozeseté po celém Yucatánu. Bohužel se všude platí vstupné – nečekejte koupel na divoko. Nám se asi nejvíc líbila trojce cenot v Cobá. To byla prostě paráda.

Co je ještě k vidění v Mexiku – příroda?

Nám se moc líbil Canyon El Sumidero – jedete lodí po řece a vedle vás čnějí kolmo do vzduchu kilometrové stěny. Do toho kolem Vás plavou krokodýli, nad hlavou lítají pelikáni, všude kolem kaktusy a ve větvích stromů opice.

Agua Azul je další point, který byste neměli minout. Tyhle vodopády jsou opravdu wau. To říkám i přesto, že jsem projel Island, Norsko a Zéland. Agua Azul překvapí i zkušené vodopádisty.

Progreso kromě kalných pláží nabízí menší výlet za plameňáky ve volné přírodě. Ulovit si hledáčkem objektivu skupinku plameňáků je fenomenální zážitek.

 

Kultura

Pokud jste spíše kulturní typy, určitě byste neměli minout městečko San Cristóbal de las Casas. Víc alternativní město jsem ještě asi nenavštívil.  Město je opět více než 2000 m. n. m. Ve dne praží slunce a je teplo, v noci jde v zimě teplota až k deseti stupňům. Všude po městě potkáte hodně zvláštní lidi. Je zde totálně multikulturální prostředí. Vidíte tu pankáče, dredaře, trampy, sisinky, baťůžkáře, kufraře a dalších spousta stylů, který neumím ani pojmenovat. Všechno to vychází z historie a od Zapatistů.

Mérida

Merida nabízí spoustu koloniální architektury ve velkém stylu a vůbec je to jedno z nejkulturnějších měst z celého Mexika. Dokonce myslím, že zde mají nejvyšší životní úroveň. V Méridě oceníte kromě muzeí a architektury i každodenní kulturní program pro veřejnost. Tohle město žije.

Mexičané

Mexičané jsou milí lidé. Snaží se pomoct, ale často narážíme na jazykovou bariéru. Pokud jedete do Španělska, je dobré mít alespoň základy španělštiny. Hodně Vám to usnadní život. Kulturní rozdíly tu jsou. Nejvíc je to znatelné u služeb, na kterých jste závislí. Mexiko jede na pohodu. My vystresovaní Evropané to příliš neoceníme v případě, kdy závisíme na někom. My měli nepříjemnosti s prádelnou a bookovaným hotelem v dalším městě. Bohužel prádlo nebylo a nebylo. Paní slíbila a pak zavřela krám. My neměli ani vypráno, ani prádlo. Často to je taky znát na autobusácích. Kde je hrozný zmatek a místní zaměstnanci vám říkají, jen buďte v klidu a počkejte. Akorát to nedokáží víc vysvětlit.

Bezpečnost v Mexiku

Nemůžu příliš mluvit za Sever Mexika. Navštívili jsme jen jih a východ. Nenarazili jsme nikde na žádný problém. Pohybovali jsme se všemi prostředky hromadné dopravy včetně metra a taxíků. Z našeho pohledu je Mexiko i Mexico City velmi bezpečným místem. Na to, že v Mexico City žije asi 20 milionů obyvatel, je to až k nevíře. Jediné, co člověka znervózňuje je vysoký počet policistů a blikajících policejních aut v ulicích. Velká většina policistů a vojáků nocí velké zbraně, což na pocitu bezpečí nepřidá. Je to ale jen o zvyku. Možná právě díky nim, je Mexiko bezpečnější.

 

Ubytování v Mexiku

Do Mexika jsme vyrazili přes Vánoce v největší sezóně. Dopředu jsme si zabookovali ubytování na první noc a pro jistotu i ubytování kolem Vánoc a Silvestra v Tulumu, Cobě a Chichen Itza. Toho jsme následně dost litovali. Nešlo ani tak o to, že Booking.com je předraženej. Jsou taky hodně neflexibilní a i když uvádějí možnou změnu plánů zdarma, tak vězte že se nám to nepodařilo z telefonu, z počítače, kontaktováním zákaznického centra, na recepci, ani přímo přes hotel (nebyli nápomocní ani ochotní). Když změníte plány, prostě si peníze z kreditky strhnou sami. I v plné sezóně bylo ubytování všude dost a není potřeba si s tím dopředu lámat hlavu. Naopak máte aspoň možnost si vybrat a nemusíte zůstat několik dní v pokoji, kde Vám smrdí záchod a na sprchu se štítíte sáhnout. Díky našim rezervacím jsme nemohli pružně reagovat na změnu trasy, kterou jsme uskutečnili.

Zkrátka – nebojte si hledat ubytování až na místě. Budete svobodnější.

 

Střevní problémy v Mexiku

Projeli jsme půlku Asie a se střevními příhodami jsme nikde problémy neměli. O Mexiku a Jižní Americe jsme četli, že tu tím turisté trpí často. Mysleli jsme si, že to zmákneme v pohodě i tady. Bohužel se nám ale střevní problémy nevyhnuly. Jakmile došla slivovice, nastali problémy. Mě to tedy zaskočilo na 3 dny už dříve a pak si tělo zvyklo, pak už to bylo lepší. Každopádně doporučuji sebou nepodcenit zásoby slivovice, Smekty a ideálně ještě nějakého jonťáku, který dokáže zavodnit. Asi to v Mexiku není taková tragédie jako v Egyptě, ale dokáže to taky znepříjemnit nebo až omezit cestování.

 

Teď trochu motivace: Všimněte si krásných záběrů z Mexika

 

PS:

3096 fotografií z foťáku – 10,5 GB

658 foto na telefon – 850MB

840 foto na kameru – 700MB

260 videí –  32,5 GB

98 stránek A4 nenaformátovaného textu





27 komentářů k příspěvku “Mexiko – shrnutí

  1. martina olenič

    Dobrý den,
    ani ne před týdnem jsme se vrátili z podobné cesty a píšu Vám proto, že jak tvrdí můj partner každého „bloggera“ potěší zájem o jeho vyprávění. Také rádi podobným způsobem cestujeme, také jsme dříve preferovali Asii, také jsme si vybrali s jistými rozpaky ( a dlouho dopředu kupovali letenku) Mexico-resp. Mexico City a pak Yucatan a odjížděli jsme chvíli po Vás-18.2. a také na měsíc. Kupujeme jen letenku a na bookingu rezervujeme většinou jen první noc a pak už další řešíme cestou.
    Klasicky nic nestíhám, takže tentokrát jsem si nestihla vůbec nic načíst a těsně před odjezdem jsem natrefila na Váš Cestopisník a zdálo se mi, že naše hrubé plány se týkají těch míst kudy jste šli i Vy dva.Tak jsem to jen v práci rychle všechno vytiskla a zděsila jsem se toho objemu a teprve na letišti jsem třídila a vyhazovala ty papíry, kde byly např. reklamy.Vytiskla jsem si ještě dva cestopisy-ale jen úryvky-z nedostatku času a upřímně-žádný cestopis mne tak nezaujal jako ten Váš. Dovolila jsem si Vás nazvat „Dlouhány“, protože jsem vždycky dopředu načetla danou oblast a svému muži jsem to převyprávěla…takže častá byla věta typu…víš, Dlouháni tady bydleli v tomto hotelu, tam musíme jít takto a budeme platit tolik atd…….Žlutým fixem jsem si hned při dlouhém letu do MXC podtrhala nejdůležitější body a tak jak jsme ta místa projížděli jsem ty papíry odhazovala, abych se zbavila přebytečných kil (nosívám narozdíl od Vás jen tak asi 5 kg na zádech). Díky Vám jsme taky z Cancunu koupili zpět do MXC nízkonáklad. letenku a neplatili zbytečně dlouhou cestu ADO busem- sice ne u Volaris-kam jsme se dle Vašeho blogu hnali najistotu- ale hned u okenka vedle-byli levnější.
    Vlastně jste s námi tu Vaší cestu jeli ještě jednou i když na pár dní jsme Vás ztratili ( když jsme si zajeli do Guatemaly-na Tikal a do Belize na přespání na Caya Caulker). Můj muž podobně jako Vy po večeru ještě sepisuje v rychlosti blog- taky na koleni, nalepený někde co nejblíže wifi…atd….toto nemusím popisovat, víme o čem mluvím.
    Takže jste skvělí!!!!!!Váš cestopisník-resp. vždy daná lokalita-byl s námi každý den v mém žebradle.Dokonce si myslím že to mám tak čerstvě v hlavě, že bych spíše ty informace interpretovala z Vašeho blogu než z blogu mého muže, který jsem četla jen jednou- vždy ten večer než to poslal (taky někdy z různých objektivních důvodů posílal i za dva dny).
    Děkujeme za Vaše průvodcovství a přejeme další krásné cesty- na které se asi taky těšíte celý rok předtím.
    Kdyby Vás event. zajímala naše cesta pošlu Vám odkaz.
    Zdravíme Vás oba Martina a Ivan Olenič

    1. Cestopisník Autor příspěvku

      Dobrý den, děkuji moc za příjemný feedback. Potěšilo mě, že mé zápisky mohou být i prospěšné. Píšu to hlavně pro sebe (vše zapomenu), proto je to tak podrobné. Vím, že reklamy jsou protivné, na druhou stranu vydělají na provoz webu. Každopádně díky za připomínku – nastavím je tak, aby se při tisku nezobrazovaly.

      Opravdu cestujeme stejným způsobem – my také řešili vše na poslední chvíli v podstatě až na místě podle dalších cestopisů :). Volaris jsme taky vyčetli a šli na jistotu. Budu rád, když sem tu druhou leteckou společnost, někomu to určitě pomůže.

      Nejvtipnější ohledně těch „dlouhánů“ je to, že já měřím dva metry a přítelkyně skoro 190. Nebyli jste tedy daleko od pravdy :-D.

      Budu rád za odkaz na Váš blog. Aspoň si zavzpomínám.

      Pavel

      PS: Hotovo – Vaší zásluhou jsou teď cestopisy na Cestopisníkovi mnohem přívětivější pro tisk. Ještě jednou díky za upozornění.

      1. Martina Olenič

        Zdravím!!!
        Po tak dlouhém volnu mne zcela pohltila práce, že jsem úplně zapomněla, že jste mi neodepsal. Nevím proč jsem si myslela, že event. napíšete na mail, abych poslala ten zmiňovaný odkaz na blog mého muže. A když jste nepsal, řekla jsem si, že asi nemáte zájem…a pak jsem v tom pracovním a jiném šrumci všechno pustila z hlavy.Až dnes večer jsem si chtěla tzv. odpočinout spřádáním plánu na naší další cestu- i když je to daleko, jezdíme vždy jen jednou ročně na měsíc-ale to těšení se je taky prima. A tak jsem se chtěla podívat co je na Cestopisníku v historii, abych se inspirovala…..a zjistila jsem, že jste odepsal hned druhý den a já o tom nevím…..tak všechno napravuji a posílám ten odkaz.
        Mějte se oba moc prima, zdraví Martina a Ivan Olenič
        901eee.blogspot.cz

  2. Cestopisník Autor příspěvku

    To věřím, návrat do reality z Mexika byl i u nás šílený. Díky za blog, docela jsem se začetl – hlavně tedy do Indočíny. Trochu jsem si zavzpomínal.
    Co plánujete za další destinaci po Mexiku?

    Jinak už mám konečně sestříhané první video u Mexika. Rád bych se pokusil cestopis ještě rozšířit o videa. Takže tady je zatím souhrn z Mexika: Video Mexiko.

  3. Jana

    Ahoj, prave jsem docetla cely Vas cestopis z Mexika a myslim, ze taky urcite vyuzijeme nektere tipy. Chystame se na podobnou cestu s kamaradkou a zjistila jsem, ze jsem naplanovala uplne stejnou trasu jako vy, akorat tam mame i to Puerto Escondido. Jediny rozdil asi bude to, ze nebudeme mrznout, ale umirat vedrem, protoze jsme kvuli praci nuceny jet v cervenci. 🙁 Snazila jsem se vygooglovat cestopis nekoho, kdo by byl v Mexiku v lete, ale asi jsme jedini silenci, protoze jsem nic nenasla, ani kdyz jsem googlovala anglicky a nemecky. Tak snad to prezijeme – Kubu jsem taky musela jet v cervenci.
    Vyrazime 1. cervence na 22 dni a nase trasa bude: Cancun – prelet do Mexico City (uz mame letenky jen za 900 MXN s Viva-Aerobus) – vylet do Teotihuacanu – Puebla – Oaxaca – Puerto Escondido – San Cristobal – Agua Azul – Palenque (i s plavbou na Yachtitlan a Bonampak) – Merida (i s plamenaky) – Uxmal – Tulum – Coba – Cancun.
    Letenky na cervenec byly bohuzel za dvojnasobnou cenu nez v zime, i kdyz letime z Barcelony a jeste se 2 prestupy v USA. Proto se pokusime snizit naklady na ubytovani tim, ze jsme si zacaly shanet noclehy pres „www.couchsurfing.com“. Tam lidi nabizeji k prespani svuj gauc, nekdy i volny pokoj zadarmo. Uz mame takhle zajisteny nocleh na 3 mistech, takze to nakombinujeme s hostely. Diky kontaktu s mistnimi doufame, ze pozname vic i mexickou mentalitu a kulturu – ja mluvim spanelsky a pri cestach se rada bavim s mistnimi. Jen v Palenque asi budeme muset sehnat neco s klimoskou, protoze predpokladam, ze tam to v cervenci bude v noci neunosne.
    Diky za ujisteni, ze je v Mexiku bezpecno, z toho jsme mely trochu strach, ackoliv uz mam taky za sebou ruzne exoticke cesty.
    Chtela jsem poprosit – nemate tip, kde si stahnout nejake lepsi mapy? Nejak se mi nedari nic najit a mam telefon, na kterem bohuzel nemam GPS ani WIFI. Jinak dobra nahoda – z Vaseho cestopisu jsem pochopila, ze jste asi z Hradce Kralove. Ja i kamaradka taky a to jsem ji nasla pres Hedvabnou stezku a taky jsme nejdrive netusily, ze jsme ze stejneho mesta. 🙂
    Kazdopadne dik za kazdy tip, ktery by Vas jeste napadl. Uz mam cestovni horecku. 🙂
    Jana

    1. Cestopisník Autor příspěvku

      Ahoj, v létě je prý v Mexiku slušná výheň. No, uvidíte. Asi to taková hrůza nebude (záleží na počasí a jak snášíte horko a slunce) a hlavně nebude tolik turistů – to je velký benefit. Itinerář je parádní, nechal bych si to líbit. My všechno nestihli – jeli jsme na pohodu.
      CouchSurfing je supr záležitost, už mám taky pár zkušeností. Jen upozorňuju, na to, že to není jen o ubytování zadarmo – snadno by jste mohli svého hostitele urazit. Je to hodně o sdílení kultur – vemte jim nějaký dárek z Čech ;).
      Bezpečnost v Mexiku je opravdu ok, jen si budete muset zvyknout na všudypřítomné ozbrojence.

      Lepší mapy? Tak to netuším, já měl Sigica v telefonu a GPS vřele doporučuju. Jestli nemáte chytrý telefon, aspoň nějaký obyčejný si kupte před cestou. V porovnání s náklady na letenku do Mexika nejsou nějaký 3 – 4 tisíce nic hrůzostrašného. Ušetří to spoustu bloudění a času. Jinak se orientujeme podle map z průvodce Lonely Planet. Není to vždycky úplně přesné, ale zvládali jsme podle toho jezdit i před érou samrtphonů.
      Jinak jo, jsem z HK 🙂
      Přeju příjemnou cestu a ať si Mexiko pořádně užijete. Trochu závidím, taky bych se někam vydal.

  4. Jana

    Ahoj, to vis, ze vezmem nejaky drobnosti. S typkem z Mexico City jsem uz domluvena, ze vezmu vyber ceskych rockovych kapel na flashce a udelame vymenu, rodince s detma jsem zase slíbila DVD krtečka a podobne. 😉
    S téma mapama teda uvidíme, nějaky jsem uz nasla na netu. Mobil bych si mozna mohla pujcit od syna, ale stejne bych asi nezvladla stahnout tam ty mapy a hlavne ho používat, protože se zuby nehty drzim tlačítkových telefonu a na dotykaci nenapisu ani sms. 🙂 Kdyztak se holt doptáme – vždycky se rada ptam na cestu, coz pritele dohani k silenstvi.
    Ještě bych se rada zeptala na 1 věc – jak jste kupovali tu mexickou SIMku – nepamatuješ si, kolik stala i s kreditem a na kolik minut mistnich volani nebo sms zhruba vydrzi? Ja ze by asi nebylo spatny, kdybychom mohli trochu komunikovat s tema nasima hostitelama nebo obvolávat par dni dopředu hostely. Zabookovala jsem to jen v Puerto Escondido a ostatní mista, kde nemame nocleh (San Cristobal, Palenque, Tulum a Cancun na ceste zpet) budeme resit az na miste.

    1. Cestopisník Autor příspěvku

      Pokud budete bez GPS, tak doporučuju aspoň kvalitního průvodce. My měli aktuálního Lonely Planet Mexico v Angličtině – nejnovější edice ze srpna 2014 a pořád ho ještě máme. Nikdo ho nějak nechtěl koupit. V angličtině je protože nová edice nebyla přeložená a my si říkali, že aspoň nebudeme muset překládat z češtiny ustálený výrazy. Kdyby se Vám hodil, můžem se nějak domluvit. Jsou tam mapy každého významnějšího místa v Mexiku. Jukněte na něj třeba aspoň někde v knihkupectvím, jestli nemáte zkušenost s Lonelym. Já bych jinýho průvodce už asi nechtěl – i když taky není dokonalej.
      Já se na cestu moc rád nevyptávám. Bývá to hodně zavádějící a ne každý poradí správně – pak to žere čas.

      Mexickou simku určitě doporučuju zvláště pak, když se máte domlouvat na couchsurfing. Mají levné volání. Mexická SIM vyjde určitě na míň, než by vyšel jediný hovor z české simky. Určitě bych neřešil cenu, není to žádný průšvih a bude se vám hodit. Chtějte operátora „Telcel“. Má největší pokrytí ale ani tak nepočítejte s pokrytím jako v ČR. Internet skoro vůbec a volání jakž takž – ve městech skoro všude. Simku koupíte skoro na každém rohu. Všude tam, kde visí reklama Telcelu. Možná nebudou úplně chápat, co chcete. My to vysvětlovali asi 3x a nakonec nám dali běžnou simku s nabitým kreditem – stačilo to na celý měsíc.

      Ubytování je opravdu nejlepší řešit až na místě. Buď se doptáte nebo najdete nějaký tip v průvodci. Tam jsou ale ubytování často předražené – není psaný jen pro Čechy 🙂 .

      1. Jana

        Ahoj, diky za nabidku. Bohuzel jsme si tak zkomplikovaly tu leteckou dopravu do Mexika odletem z Barcelony, kam poletime 2 nizkorozpoctovkama, ze musime mit jen male kabinove zavazadlo do 5 kg. Budeme tedy vazit kazdy gram. Umyslne jsem si proto Lonely Planet ani jineho pruvodce neporizovala budu a brat jen mapy mist, kam opravdu pojedeme. Nasla jsem nejake mapy tady: http://www.maps-of-mexico.com/mexico_states.shtml
        Taky spoleham, ze ve mestech na informacich vyfasnem planky. V mistech, kde nemame couchsurfing, jsem si vypsala vzdycky tak 2-3 adresy hostelu (podle stranek Lonely Planet, Trip Advisera a ruznych cestopisu).
        SIM si tedy asi poridime. Doufam, ze mi bude fungovat v mobilu. Ted jeste resime napeti – adapter na zasuvku mam, ale v USA mi byl k nicemu, protoze je tam jine napeti. V Mexiku to ma byt stejne, tak snad mi pujci kamarad.
        Nejspis budeme muset tahnout i plastenky, protoze momentalne skoro v celem Mexiku prsi. 🙁

        1. Cestopisník Autor příspěvku

          5Kg bude tedy oříšek… Bral bych si jen osobní věci, které jinde nekoupíte. Pláštěnky si můžete koupit taky na místě. Nestojí to žádnou hrůzu. Já si naopak jednu z Mexika dovezl domů. Byla kvalitní a za pár kaček.
          S těmi plánky v Mexiku to není žádná sláva. Někde jsme plánek dostali, ale velmi zřídka – je pravda, že jsme po nich příliš nepátrali.
          Mexická SIM v telefonu fungovat bude.
          S tím adaptérem je to zajímavé, většinou se dělají univerzální pro rozpětí napětí 120 – 250V. Já s tím problém neměl žádný. Abych mohl používat Mexické zásuvky, tahám sebou takového toho ježka se všemi typy zásuvek.
          Snad se vám počasí v Mexiku zlepší a užijete si dovolenou.

          1. Jana

            Jo, toho jezka mam taky a telefon do toho sel. Ale v USA mi treba nefungovala nabijecka na tuzkovy baterky, na ktery mi jel fotak. Plastenku teda zvazime podle toho, jak moc narvany budeme mit bagly. Ale snad se vejdeme. Bereme jen 2 sandaly (1 se zpevnenou spickou na vyslapy a 1 do vody), 1 dlouhy kalhoty, 1 odepinaci a 1 kratasy, k tomu par tricek. Misto spacaku slabej povlak na perinu a sarong misto rucniku. Ja teda jeste snorchl, protoze jsem tak trochu potapecka a po ceste bude Pacific, Yucatan a cenoty. Zase bude vyhoda mit lehkej bagl, az s nim budeme slapat. 😉
            Jeste jsem se chtela zeptat – vezli jste celou hotovost v dolarech nebo jste vybirali penize z bankomatu? Mam trochu obavy mit u sebe treba 600 USD, ale zase se asi kvuli poplatkum nevyplati porad vybirat. Meli jste to ruzne poschovavany?
            Jinak minuly ctvrtek 1 typek z hradeckyho couchsurfingu vyhlasil setkani, tak jsem tam sla a i kdyz jsem mohla jen na hodku, bylo to docela zajimavy poslouchat zazitky z ruznych zemi. Zalozili tam ted hradeckou skupinu, kdybyste se chteli pridat. 😉

          2. Cestopisník Autor příspěvku

            Svět je malej. Martina trochu znám. Kluky jsme dokonce navštívili na Zélandu. O srazu CouchSurfingu jsem věděl, ale víkendová svatba dostala přednost. Tak třeba příště. Ona už nějaká skupina Hradec a Pardubice byla. Kdysi jsem i byl na 2 srazech.

            Nabíječka na tužkovky mohla mít jiný trafo. Na každý takovýhle srandě bývá štítek s upozorněním, na jaký napětí se může používat. V Mexiku jsem neměl s ničím problém. Pokud ale nabíječka nešla v USA, nepude ani v Mexiku. Si tam normálně v obchoďáku koupíte alkalický baterky. Na ten tu dovču to není velkej výdaj a ušetříte váhu na nabíječky.

            Hotovost – do Mexika jsme vezli jen pár euro, co jsme měli doma (kolem stovky) – tak aby jsme měli na letištích co jíst a něco málo pro strýčka příhodu. Jinak já zásadně hotovost vybírám v bankomatech na místě. Sice se platí poplatek bance, ale směnárně musíte zaplatit poplatek zrovna tak. Nemluvě o dolarech, který by byly potřeba měnit 2x. Vybírali jsme hotovost z bankomatu celkem asi 3x nebo 4x. Pokud to šlo, snažili jsme se ubytka a větší výdaje platit kartou. Vždycky jsme u sebe měli hotovost do nějakých 15 000Kč. Možná ani to ne. Zásada je nikdy nemít všechno na jednom místě. Takže jsme peníze vždycky rozdělili mezi sebe. Operativní hotovost jsme si nechali v peněžence, něco jsme nechávali v krosnách a ještě jsme si na tuhle výpravu koupili speciální schovky na peníze. Já jsem měl pouzdro na doklady, co se nosí na kůži v podpaždí a pásek s kapsou. Přítelkyně měla Takové to pouzdro na doklady pod oblečení ve stylu ledvinky. Člověk to ale stejně nenosí pořád a dost se s tím potí. Nejhorší byla ta ledvinka. Ten pás do podpaždí, jakž tak šel a nejvíc na pohodu byl pás se zipem vevnitř. Tam se dalo smotat pár větších bankovek.
            Nicméně jsme stejně četli, že v případě přepadení tyhle srandy stejně zloději cíleně vyhledávají, tak těžko říct, jestli to má nějaký smysl. Nikde jsme se naštěstí nesetkali s kriminalitou. Kde jsme byli, tak byla bezpečnost na vysoké úrovni. Pro dobrý pocit a pro jistotu můžu ale jedině doporučit. Všechno jsme měli od značky Tatonka (v Hradci třeba v RockPointu). Neříkám že to byla super extra kvalita, ale na měsíc se to dalo a cena nebyla tak závratná. Určo se to bude hodit ještě do budoucnosti.
            S e-shopem Rockpointu jsem úplně spokojenej nebyl. Dodací lhůty neseděly, zboží, které mělo být skladem nebylo a ani po několika upozorněních ho z e-shopu nestáhli. Těsně před odletem do Mexika jsem nevěděl, jestli dodávka dorazí včas. Nakonec přišla s obrovským zpožděním tak tak a ještě jsem si musel vybrat jiné dražší zboží, které jsem původně nechtěl, ale měli ho skladem. Hodně mě to překvapilo, protože v kamenné prodejně v Rockpointu jsou úplně super.

  5. Jana

    Jo, asi to budem delat jako vždycky – schovávat peníze po mensich obnosech na mistech, kde by to lupici nejmíň cekali, jako do damskych vlozek nebo sušenek. 😉 Kazdopadne dik za všechny rady. Dam pak vedet, jak nase vyprava dopadla a urcite taky sepisu cestopis – delam to vždycky a taky hodne fotim a delam videoreportaz – par zaberu z každého mista, nejaka mistni hudba a lidi kvůli atmosferce.

  6. Magdalena Novotna

    Dobry den
    diky za supr cestopis. Pomalu ho procitam,,,,Chystame se v listopadu, ale mame jen letenky a ted chci booknout neco na prvni 2 dny v Mexico City. (Jede nas 6 a je to tak trochu gerontologicky zajezd :)).

    Muze te mi dat typ na ubytovani v Mexico City?
    To video je tocene goprockem? (podle sirokeho uhlu) Ma smysl vzit i malou kameru nebo je to spionazni gopro lepsi?

    Diky mooc!

    1. Cestopisník Autor příspěvku

      Tip na ubytování moc nemám – jen vím, kde jsme spali my. Mexico City Hostel byl přímo v centru, kousek vedle náměstí za dobré peníze se super službami a čistotou. Pokud tam mají volno, neváhejte. Nicméně je to hostel. Pokud už pro vás nebudou mít privátní pokoj s vlastním sociálním zázemím, musel by se člověk spokojit se sdílenými sociálkami případně i s dalšími lidmi na pokoji. Jukněte na HostelWorld.com nebo na Hotels.com.

      Video je točeno fejkem čínské varianty Gopročka – sj 4000 (fejkem fejku :-D). Stejná kvalita, řádově nižší cena. Nevím, k čemu špionážní kameru. Vemte si, co Vám vyhovuje. Já předtím nikdy žádnou kameru neměl a tahle se mi líbila, že je odolná a vodotěsná. Když nepočítám poštovné, tak vyšla do tisícovky. Pokoud jedete až v listopadu, tak i poštovné budete mít ba eBay zadarmo.

      1. Magdalena Novotna

        Dekuji moc. Na hostel kouknu.
        Dotaz je, jestli je rizikove tocit na normalni amaterskou kameru nebo vzit jen goprocko, ktere neni tak napadne (slovo „spionazni“ jsem myslela v nadsazce). Kazdopadne video je moc pekne sestrihane, doufam, ze jich do listopadu jeste par stihnete.

        1. Cestopisník Autor příspěvku

          Díky. Bohužel teď na video z Mexika není vůbec čas. Takže žádné další nepřibude.
          S tou kamerou je to na vás. Klidně si do Mexika vemte normální kameru. Nevidím nic, čemu by to mělo vadit. Je to jako všude po světě, když někoho budete chtít filmovat, tak je dobré si dopředu říct o svolení. V Čechách to oproti Mexiku není jiné.
          Co se týče nápadnosti – je jedno, jakou kameru budete mít, každý Mexičan na první pohled stejně pozná, že jste turista :). Žádnou loupež jsme v Mexiku neviděli, takže ani z toho nemusíte podle mého názoru míst strach.

          1. Magdalena Novotna

            Dekuji, vezmu teda obe. Vasich videi je skoda, ale chapu. mam to stejne, pokud to neudelam hned, tak uz nikdy, bo jsou jine priority.
            Vas blog je i tak mooc uzitecny. Mejte se krasne….
            chci urcite udelat video z tehle cesty. Tak pokud vse dopadne, poslu odkaz.

          2. Cestopisník Autor příspěvku

            Děkuji za pochvalu. Za video z Mexika budu rád.
            Užijte si cestování po Mexiku.

  7. Jana

    Ahoj, jen hlasim, ze expedice Mexiko zdarne probehla, objely jsme s kamoskou cely planovany okruh, videly mayske pamatky, hory, sopky, mesta, Pacifik i Yucatan a poznaly spoustu uzasnych lidi (vsechny couchsurfingy klaply). Jezdily jsme i na kole a na lodich a dokonce jsme i neplanovane stopovaly v Chiapasu. Psala jsem si kazdy den poctive podrobne zapisky, takze az to prepisu, bude cestopis. Natocila jsem 2hodinove video – na kazdem miste kousek. Mame i spoustu krasnych fotek – na vyzadani muzu poslat odkaz na mou galerii na picasa, pokud mi poslete emailovou adresu.

    1. Cestopisník Autor příspěvku

      Tak to gratuluji, doufám, že se v Mexiku líbilo. Na cestopis z Mexika se těším…

      1. Jana

        Ahoj, poslušně hlásím, že jsem konečně dopsala náš cestopis. Jen jsem tady nenašla žádnou možnost, jak přidat přílohu, abych ho poslala – má 60 stran. Bude-li zájem, ráda zašlu na mail.

        1. Cestopisník Autor příspěvku

          Cestopis klidně pošlete, pokud chcete, můžu ho zde i uveřejnit třeba ve formátu PDF. Nebo, pokud ho budete dávat někam na web, můžete zde umístit odkaz.

  8. Daniela

    Dobrý den,

    bylo by možné poslat cestopisník v nějakém uceleném souboru, aby se dal vytisknout? třeba pdf? Děkuji.

    1. Cestopisník Autor příspěvku

      Dobrý den,
      celý Cestopisník asi ne, ale jednotlivou cestu bez fotografií bych Vám poslat dokázal. Řekněte si, chce to jen trpělivost, než se k tomu propracuji.

      1. Daniela

        ano, tak jsem to myslela, jen jednotlivou cestu bez fotografii, aby si to clovek mohl vzit sebou a v pripade potreby se podival na Vaše poznamky, co bylo v okolí zajímavého, přípaně kde jste bydleli a jaké to tam bylo. My letíme do Cancúnu, takže ta cesta bude opačným směrem, hrubý plán je začít v Cancúnu,Isla Mujeres přes Tulum, Chetumal, Belize City,Caya Caulker, Belmopan, Flores, Tikal, Palanque, Campeche, Uxmal, Merida, Valladoid, Cobá, Cancún. Po cestě vidět co je v okolí těchto míst zajímavého….jen nevím, jestli to není na 3 týdny příliš odvážný plán.-)

  9. Cestopisník Autor příspěvku

    No, tenhle Mexický plán cesty na 3 týdny bude tedy pěkně napěchovaný, ale stihnout se to podle mě dá. Otázka je ještě kolik času strávíte na cestě – abyste taky ještě něco viděli 🙂 Uvidíte podle situace. Něco se dá skipnout vždycky. Horší je, když už jste v Mexiku a nevíte, kam jet 🙂
    Cestopis posílám, jen nevím, zda se Vám bude chtít tahat se 100 stránkami textu. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče. Umožňuje webu zaznamenat informace o vaší návštěvě, například preferovaný jazyk a další nastavení. Bližší informace o použití souborů cookies společností Google je možné nalézt například na stránkách společnosti Google.

Zavřít