Jedná se sice o krátkou cestu, ale i tak jsem se rozhodl přidat krátký cestopis z Vídně. Je to krásné Rakouské město a z Čech je to do Vídně, co by kamenem dohodil. Na Vídeň je ideální rezervovat si alespoň víkend. Prodloužený víkend pak poskytuje dostatek času, aby bylo možné Vídeň v klidu pohodlně prozkoumat – tedy alespoň ty největší atrakce. Dopředu říkám, že nejsem úplně muzejní typ, takže o téhle zábavě tady mnoho napsáno nenaleznete.
Jak se snadno dostat do Vídně
Asi nejlepší způsoby, jak se dostat do Vídně jsou autobus a Vlak. My využili vlak kvůli pohodlí. Nemusíme řídit a máme více místa na nohy než v autobuse. ČD ale rozhodně nejsou levnější než třeba Student.
Do Vídně s Českými drahami
Za cestu zpáteční cestu z Pardubic do Vídně si za včasnou jízdenku České dráhy účtovali přibližně 600 Kč + něco za místenku. Internetový obchod Českých drah je pro silné povahy. Já už nervy ztratil, takže lístky tentokrát kupovala Terka. Tentokrát z toho vzešel opět velmi zajímavý výsledek a to, že lístek na inkartu s 50% slevou IN50 byl o několik málo korun dražší, než na můj lístek bez slevy. Proč ne, radši to platíme, než se hádat – trpělivost došla. Celá příhoda je ještě o to vtipnější, že nám paní průvodčí nechtěla lístek uznat, protože jsme na něm neměli krom Inkarty jednoho pasažéra žádné další osobní údaje jako čísla občanek. Prý bychom takhle mohli rozkopírovat lístek celému vlaku. Nevím, jak si to představovala, když každý lístek má jednoznačné identifikační číslo. Nakonec naštěstí povolila. Doporučení zní: I když to po Vás e-shop Česchých drah nevyžaduje, zadejte si do jízdenky i číslo OP. Rakouským průvodčím to bylo jedno a na cestě zpátky si stejná průvodčí také již nestěžovala…
Jak se pohybovat ve Vídni od Vlaku
Vlakem ve Vídni dorazíte na nádraží Wien hbf neboli Hauptbahnhoph. Odtud jede řada autobusů a především je tu zastávka metra.
Metro
Metro je ideálním způsobem, jak se pohybovat po Vídni. Jedna jízdenka na Metro stojí 2,20 eura a můžete s ní libovolně přestupovat. Lístek platí na jednu jízdu a označuje se u vstupu do podzemí. Automaty na lístky bývají rovněž u vstupu do metra a jde na nich platit i kartou. Orientovat se ve Vídeňské městské hromadné dopravě pro nás nebylo úplně jednoduché. Mapu spojů lze najít zde. Nalezli jsme jen něco jako český IDOS, ale výsledky hledání pro nás díky neznalosti města nebyli příliš vhodné. Často nám totiž systém nabízel přestup na 20 minut chůze. Nakonec byla nejlepší orientace podle plánků metra umístěných u vstupu. Časy jsme neřešili, vlaky metra jezdí každý pár minut. Je potřeba mít mapu s vyznačenými zastávkami metra. Pak se dostanete všude. Toto mají i reklamní mapy zdarma, které seženete někde na informacích nebo na ubytování.
Ubytování ve Vídni
Nebudu doporučovat konkrétní ubytování, každý má jiné potřeby. My si zařídili apartmán s kuchyňkou severně od centra města. Ubytování nás v květnu 2015 vyšlo přibližně na 700kč/os/noc. To je dobrá cena i v porovnání s Prahou. Vezměte ale na Vědomí, že to byla zvýhodněná cena a moc takto levných ubytování v centru Vídně patrně neseženete.
Z Pardubic vlak do Vídně trval asi jen 3 a půl hodiny – úplná nádhera. Vyrazili jsme už kolem desáté, dorazili odpoledne, ubytovali se, najedli a i tak jsme ještě tentýž večer zvládli pěšky obejít celé centrum Vídně dokola. V centru je jedna nádherná budova vedle druhé. Za zmínku jistě stojí Parlament, radnice, Muzea, Orloj, katedrála sv. Štěpána, palác, atd… Samozřejmě jsme to jen obešli, žádné vstupy. U plavebního kanálu (rameno Dunaje) na náplavce navečer sedělo hodně mladých lidí, popíjelo a bavilo se. Toto místo má hezkou atmosféru a lze doporučit na večerní vypití jednoho plechového pivka.